Banány ne, švestky ano
Ovoce, ze kterých budete pečený čaj připravovat, vybírejte podle vlastních preferencí. Doporučujeme do směsi přidávat i trochu rakytníku, který čaji dodá osvěžující chuť a vitamin C. Vyhněte se banánům, které zhořknou a nevypadají hezky. Naopak švestky udělají parádu v každém čaji.
Doporučujeme použít směs, kde bude ve stejném poměru kyselejší i sladší ovoce. Malé plody nekrájejte a nechte je v celku, na menší kousky rozdělte jen ty větší, které zbavte pecek i jadřince.
Bez cukru to nepůjde
I u slazení se vyplatí dbát na kvalitu a při výběru volit bio variantu. Cukr slouží jako konzervant a zaručí, že se váš pečený čaj nezkazí.
Obecně platí, že by jeho množství mělo odpovídat asi poloviční dávce ovoce. Ale opět záleží na výběru, v případě kyselejších plodů můžete přidat sladidla více. Nebojte se ochutit čaj i kapkou alkoholu dle vlastního výběru. Doporučujeme například rum.
Podzimní pečený čaj
Budete potřebovat:
- 2 kg oblíbeného ovoce v biokvalitě (jablka, hrušky, švestky, rybíz)
- 1 kg bio cukru
- 1 ks bio citrónu
- 1 balíček bio badyánu
- 1 balíček bio skořice
- 2 dcl rumu
Postup:
Jablka, hrušky i švestky použijte zhruba ve stejném poměru. Očistěte je, zbavte pecek a jadřince a nakrájejte je na stejně velké kostičky, kuličky rybízu nechte v celku. Kombinovat ovoce můžete dle libosti. Vše promíchejte a přidejte rum. Zasypejte kořením a zakápněte citrónem. Ovoce vložte na pekáč a posypte cukrem. Ve vyhřáté troubě pečte asi 45 minut, občas promíchejte. Jakmile je směs hotová, vyjměte badyán a naplňte připravené skleničky asi do jedné poloviny. Zavíčkujte a převraťte dnem vzhůru.
Kvalita na prvním místě
Dbejte na to, abyste při jeho přípravě vybírali pouze kvalitní suroviny. Ty nejhodnotnější pocházejí z ekologického zemědělství a zaručí vám maximální množství minerálů a vitamínů. Zároveň nenesou stopy chemických látek v podobě reziduí pesticidů či herbicidů. Bioprodukty jsou dostupné na farmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství prostřednictvím bedýnkových systémů nebo v obchodech pod označením logem biolistu nebo biozebry.
(Zdroj: TZ Bio)