Věděli jste, že jedním ze zákonných důvodů je i „podstatná změna okolností“ v životě nájemce?
Jaká je dohoda
Nájem na dobu určitou často pronajímatel sjednává s nájemcem proto, aby si ho nejprve vyzkoušel. Jestliže se nájemce osvědčí, nabídne mu smlouvu na dobu neurčitou. Jindy pronajímatel nájem každoročně prodlužuje na určitou dobu, aby nemusel nájemce z bytu vypovídat.
„Nájemce je totiž jako slabší strana zákonem chráněn. Vypovědět nájemce z bytu může pronajímatel pouze z důvodů uvedených v zákoně,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Při sjednání nájmu na dobu určitou se předpokládá, že skončí uplynutím doby uvedené ve smlouvě. Pronajímatel a nájemce se ale mohou kdykoliv dohodnout, že nájem ukončí dříve.
„Jestliže je možnost předčasně ukončit nájem bytu na dobu určitou sjednána přímo v nájemní smlouvě, je třeba si dát pozor, aby nebylo toto ustanovení výhodné jen pro pronajímatele. Například pokud je ve smlouvě uvedeno, že pronajímatel může nájem vypovědět kdykoliv bez uvedení důvodu s tříměsíční výpovědní dobou, měl by mít stejné právo i nájemce,“ upozorňuje Eduarda Hekšová a dodává: „Pokud smlouva přiznává toto právo jen pronajímateli, mohl by se nájemce u soudu úspěšně výpovědi bránit.“
Když se věci změní
Nájem na dobu určitou lze vypovědět ze stejných zákonných důvodů jako nájem na dobu neurčitou, typicky se jedná o porušování povinností vyplývajících z nájmu, o zánik bytu nebo o případy, kdy nájemce byt poškozuje. Vedle těchto zákonných důvodů pak existuje ještě další, který platí pouze pro výpověď z nájmu bytu na dobu určitou. Jedná se o situaci, kdy se okolnosti změní po uzavření smlouvy do takové míry, že nelze po nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.
„V praxi se jedná například o podstatnou změnu místa zaměstnání, nebo o změnu sociální situace nájemce, a to jak k horšímu, tak k lepšímu,“ upřesňuje Eduarda Hekšová.
Kvůli podstatné změně okolností může nájem ukončit dle zákona pouze nájemce. Smluvně je však možné takové právo přiznat i pronajímateli v nájemní smlouvě nebo v dodatku k ní. Výpovědní doba je podle zákona tříměsíční, lze ji však dohodou zkrátit či prodloužit. Ve výpovědi musí být popsáno, o jakou konkrétní podstatnou změnu okolností se jedná.
Zdroj: TZ dTest