Toto potvrdil i průzkum, podle kterého pravidelně třídí 82 % respondentů. Průzkum zároveň odhalil, že až 74 % dotázaných již neví a nezajímá se, co se dál děje se tříděným odpadem. A zároveň též poukázal na to, že často zapomínáme recyklovat použité telefony a počítače. Pouze 17 % dotázaných správně recykluje mobilní telefony. Pozitivní zprávou je, že poctivě recykluje i na dovolených 70 % oslovených.
Třídí celá rodina
„Ze vzorku 3 839 dotázaných třídí papír, sklo a plast pravidelně 37 % respondentů. Dalších 30 % lidí uvedlo, že kromě papíru, skla a plastu třídí i kov. Celkem tedy pravidelně třídí 82 % respondentů, 13,5 % uvedlo, že občas, 4,5 % občanů pak nerecykluje vůbec. Co se týče třídění skla, 45 % dotázaných třídí přesně podle návodu na kontejneru a 39 % při třídění skla nerozlišuje barevné nebo čiré sklo,“ prozrazuje závěry průzkumu odborník Jakub Záruba.
Co se děje pak?
„Jsme sice mistři v recyklování, ale podle průzkumu lidé příliš nepátrají po tom, co se s recyklovatelným materiálem dále děje. Důležité pro ně je, že třídí. Tento názor zastává většina dotázaných (74 %),“ dodává Jakub Záruba.
Jak je s recyklovatelným materiálem dále nakládáno „pátrá“ 22 %. Většina lidí také uvedla, že třídí z důvodu ochrany životního prostředí a následného dalšího využití odpadu (49 %), dalších 30 % dotázaných třídí pouze kvůli životnímu prostředí. Pouze 4 % třídí, protože třídí i ostatní.
Máme mezery
Největší mezery ale v recyklování Čechů ukázalo téma likvidace použitých telefonů či počítačů. Ty můžeme třídit do speciálních kontejnerů s nápisem elektro či je odvést do sběrného dvora. 54 % dotázaných uvedlo, že použitý telefon mají někde doma, aniž by ho vyhodili. Pouze 17 % pak použitý telefon dává do speciálních kontejnerů. Lepší je to s počítači, zde 27 % dotázaných používá služby sběrných dvorů. Stále ale převažují lidé, kteří použité počítače nechávají ležet doma (32 %).
Doma i mimo něj
Pozitivní zprávou je, že se snažíme třídit i na dovolených, kdy často podmínky recyklaci nepřejí. Mimo domov během dovolené třídí až 70 % dotázaných. Zajímavostí je také, že až 39 % dotázaných by navrhovalo finanční pokuty za špatné třídění.
Průzkum provedla na vzorku 3839 respondentů ve věku 18–65 let výzkumná agentura Rondo Data.
Zdroj: TZ Absolut