Hlavně opatrně
Zamrzlý zámek rozmrazujte velmi opatrně. Pro ty, kdo mají po ruce prodlužovací kabel a přístup do domu, je dobrým řešením pozvolné rozmrazení za pomoci fénu. Pamatujte, že každý teplotní šok mechanismu škodí a neprospějí mu ani agresivní chemikálie. Vyplatí se mít po ruce speciální maziva – například takoví, jež funguje na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy a zámku neuškodí.
Prevence celý rok
Zamrznutí zámku nejlépe předejte poctivou celoroční údržbou. Nemusíte zámky promazávat každý týden, zkuste ale párkrát do roka všechny zámky doma, na zahradě i na chalupě zkontrolovat a vyčistit. Používejte mazadla, která jsou přímo určená na péči o zámky – klasická olejová se totiž snadno spojí s nečistotami v zámku a zanesou ho ještě víc.
Narazili jste při údržbě na zámek, který se o přes veškerou péči zasekává? V takovém případě je jediným řešením výměna, která vám ve výsledku ušetří nervy při zápolení s nefunkčním mechanismem.
Není zámek jako zámek
Na trhu je k dispozici nepřeberné množství zámků, drtivá většina z nich přitom funguje na principu pružinových stavítek. Tento mechanismus má však tendenci se v náročnějších podmínkách tendenci zasekávat, protože se v něm snáz usazují nečistoty a vlhkost. Řešením vedle kvalitního maziva můžou být i zámky a cylindrické vložky s vnitřními stavítky bez pružinek.
„Tyto vložky jsou vyvíjené tak, aby zvládly výkyvy počasí, a to jak letní horka, tak vlhkost, mráz a prudké výkyvy teplot. Navíc jsou oproti klasickým pružinovým bezpečnější a se správnou péčí nám i déle vydrží,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti specializující se na bezpečnost.
Co rozhodně nedělat
- Nerozmrazujte horkou vodou. Teplotní šok může poškodit jak přilehlé sklo, tak samotný zámek.
- Nepoužívejte agresivní chemikálie. Pozor na rozmrazovací spreje, které nejsou určené na zámky.
- Nepoužívejte hrubou sílu. Všichni máme v napjaté situaci tendenci vyřešit problém škubáním za kliku nebo lomcováním s dveřmi, tudy ale cesta nevede.
- Nenahřívejte klíč. Některé mají i nekovové části, které můžete roztavit nebo se při tom popálit.
Zdroj: TZ Tokoz