Základem našeho tvoření je takzvaný „studený porcelán“. Co si pod tímto pojmem představit? S touhle jednoduchou hmotou pracujete jako s těstem. Nejlépe ji lze přirovnat k bílé keramické hmotě, kterou nemusíte vypalovat. Takže je ideální pro domácí tvoření. Hmota je zcela netoxická, skládá se jen ze tří ingrediencí, a to vody, kukuřičného škrobu a jedlé sody. Pro větší balení jedlé sody si zajděte do drogerie, kde přibližně kilo vyjde přibližně na 60 korun. A jak na to?
Studený porcelán
- 2 hrnky jedlé sody
- 1 hrnek kukuřičného škrobu
- 1 a ¼ hrnku studené vody
Postup
K přípravě hmoty budete potřebovat teflonovou pánev a měchačku nebo stěrku (dřevěná nebo silikonová). Na pánvi si nejprve za studena smícháme všechny tři suroviny.
Dobře promíchejte a začněte pozvolna zahřívat. Hmota začne postupně houstnout, poté pomalu vařte až do doby, než se vám hmota začne odlepovat od pánve a bude kompaktní. V tu chvíli je totiž hotová.
Přendejte ji z pánve na pečicí papír, zabalte a nechte zchladnout. Pokud by vám hmota na pánvi příliš ztvrdla, nic se neděje – je možné ji znovu naředit vodou a opět prohřát do tvárného stavu.
Jakmile je hmota vlažná, můžete s ní začít pracovat. Nejprve ji trochu prohněťte rukama jako těsto. Odeberte si potřebné množství a můžete začít tvořit. Zbytek hmoty můžete zabalit do potravinářské folie a nechat na později. Zabalená vám vydrží i několik dní při pokojové teplotě (nedávejte do lednice!).
Jde se tvořit
Hmotu máte hotovou – a co teď? Asi nejsnadnější způsob je hmotu vyválet na plát o síle cca 3 mm. Hmota se dobře válí na silikonovém vále, případně mezi dvěma kusy potravinové folie. Pomocí tvořítek na cukroví z hmoty vykrajujte různé ozdobné tvary, hvězdičky, andílky, srdíčka, vločky sněhuláky, zkrátka co vás napadne a co máte po ruce. Případně si nezapomeňte udělat dírku ostrou špejlí na provlečení provázku.
Hotové výrobky přendejte na rovný povrch, nejlépe na pečicí plech vyložený pečicím papírem, a nechte vyschnout. Vykrajované ornamenty schnout přibližně 12 hodin při pokojové teplotě. Během sušení se doporučuje výrobky párkrát otočit, aby vysychaly rovnoměrně.
Lze hmotu barvit?
Studený porcelán můžete samozřejmě i obarvit, a to hned dvěma způsoby. První způsob je na začátku do studených přísad přimíchat temperovou barvu podle vašich představ. Nebo nechte těsto bílé a hotové výrobky nechte nabarvit děti. Na studeném porcelánu vám budou dobře držet akrylové barvy.
Tip: Pokud byste chtěli ornamenty různě lepit k sobě, jde to obyčejným lepidlem.
Zdroj: Cold Porcelain for Miniatures