Mezi dárky, které Češi pravidelně nadělují pod stromeček, patří šperky. Ty se ale řadí k dražším dárkům. Originální a lacinější alternativou může být vlastní výroba šperků.
„Nejčastěji se k výrobě šperků používají skleněné korálky. Ty nabízejí pestrou škálu barev, tvarů i velikostí. Pří výrobě šperku se tak fantazii meze nekladou. Na výrobu kvalitních šperků lze ale použít mnoho dalších materiálů. K nejčastějším typům kovů používaných při výrobě klenotů patří zlato a stříbro. Stříbro a zlato jsou ušlechtilé kovy, které vynikají svými vlastnostmi, jako jsou snadné zpracování, vysoký lesk a trvanlivost. Tyto přednosti je předurčily právě k výrobě šperků. V posledních letech se velké oblibě těší minerály. Nejčastěji z nich lidé dělají náramky, které zvládne vyrobit i úplný začátečník. Náramky z minerálů a polodrahokamů jsou vhodným doplňkem jak na každodenní nošení, tak i pro slavnostní příležitosti. Dalším oblíbeným materiálem pro výrobu originálních dárků je novinka letošního roku – hmota Jesmonite. Jedná se o ekologickou licí pryskyřici, se kterou snadno vyrobíte zajímavé dekorace v moderním minimalistickém i skandinávském stylu. Vyrábí se z ní například svítidla, mísy, květináče, ale také drobné dekorace,“ shrnul Martin Stibor, zakladatel největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.
Náramek z minerálů
Materiál: minerály, ozdobné komponenty a přívěsky, elastomer, gelové vteřinové lepidlo, nůžky.
Postup: Změřte obdarovanému zápěstí pomocí šňůrky nebo délku náramku odhadněte poměrem k vlastnímu zápěstí. Rozvrhněte si nejprve design náramku se všemi doplňkovými komponenty. Je vhodné náramek zakončovat tak, aby byl uzlík skrytý v zadní části. Ustřihněte si elastomer v délce cca 30 cm, abyste měli dost materiálu na pohodlné zavázání uzlíků. Navlékněte vše na elastomer a zavažte dva pevné uzlíky. Poté jeden konec podtočte a utáhněte třetí uzlík v protisměru. Doporučujeme ještě na uzlíky dát malou kapku gelového vteřinového lepidla, aby byla jistota, že bude spoj držet.
Elegantní šperk
Materiál: komponent Amoracast, minerálový korálek vel. 8 mm – 2 ks, stříbrné náušnicové háčky, stříbrné ketlovací nýty – 2 ks, kombinované kleště
Postup: Vezmeme si náušnicové háčky a pomocí kleští lehce roztáhneme jejich spodní očka. Vložíme do očka komponent Amoracast a opět pomocí kleští očko uzavřeme. Na ketlovací nýt navlékneme minerál a pomocí kleští uděláme na jeho konci očko, které před uzavřením provlečeme komponentem a poté pevně uzavřeme.
Jesmonite tácek na klíče
Materiál: Jesmonite startovací sada, akrylová fixa, digitální váza
Postup: Rozmícháte si množství Jesmonite směsi dle velikosti formy a rozdělte si ji do dvou kelímků. Jednu část obarvíte pomocí přiložených pigmentů – zeleného odstínu dosáhnete smícháním kapky zelené a kapky žluté. Druhou část můžete nechat bílou. Nejprve do středu formy nalijete bílou hmotu a poté okolo ní hmotu obarvenou. Pečlivě z formy vyklepete bublinky, necháte 30 minut vytvrdnout a poté vyjmete z formy. Výrobek nechte do druhého dne odležet, aby dokonale vyschnul. Poté na něj můžete akrylovou fixou napsat instrukce.
Mramorovaný květináč
Materiál: sada mramorovacích barev, bílý květináč, hůlka nebo špachtle, lak ve spreji, mísa na vodu
Postup: Připravíme si lahvičky s mramorovacími barvami, které chceme použít, a dobře je protřepeme. Do dostatečně hluboké misky napustíme vodu a na její povrch střídavě kapeme jednotlivé barvy. Je lepší vedle sebe vždy dávat tmavší a světlejší barvu. Pomocí špachtle nebo hůlky od číny uděláme pár tahů skrz barvy. Tím vytvoříme základ vzoru. Nyní už jen ponoříme do misky květináč a pomalu, s krouživým pohybem ho z vody opět vytáhneme. Po dokonalém zaschnutí vše zalakujeme lakem ve spreji.
Malovaný kamínek
Materiál: bílé kamínky, černá fixa, sada akrylových barev, štětec, bezbarvý lak ve spreji
Postup: Kamínek si dokonale očistíme a necháme uschnout. Pomocí štětce malujeme tvary akrylovými barvami. Po zaschnutí můžeme doplnit drobné detaily černou fixou. Kamínek necháme uschnout do druhého dne a poté pečlivě zalakujeme.
Zdroj: TZ Korálky.cz