Geny v hlavní roli
Kvalita vlasů, hustota, barva i jejich maximální délka, to vše je nám dáno do vínku již geneticky. Někomu rostou vlasy 2 roky, jinému celých 7 let. Nemusíte se však obávat, že jednou za 5 až 7 let přijdete o všechny vlasy najednou. Vypadávání vlasů je průběžné a je ovlivněno tím, v jaké fázi životního cyklu se vlas zrovna nachází. První, je růstová neboli anagenní fáze, která ovlivňuje finální délku vlasu, a podepisují se na ní především geny. To je také důvodem, proč některým z nás narostou vlasy maximálně po ramena a jiným naopak až po kolena.
Zajímá vás, jak rychle vaše vlasy rostou? Obecně se uvádí, že vlasy dorostou zhruba o 1,25 cm za měsíc, což za rok činní celých 15 cm. Druhá fáze životního cyklu vlasu je katogenní neboli přechodová fáze. Trvá dva až tři týdny a po celou tuto dobu vlasy nerostou ani neprodukují pigment.
Poslední je fáze telogenní neboli vypadnutí vlasu. Zdravé množství vypadávání se uvádí kolem 50 až 80 vlasů za den. V den mytí hlavy se tento počet může zvýšit až na celých 300. V mládí si většinou vlasy udržují svůj pravidelný cyklus a dobře rostou, s přibývajícím věkem se však proces zpomaluje, období aktivní růstu se zkracuje a vlasy mění svou kvalitu.
Co naložit na talíř
Vedle genetiky je celá řada dalších faktorů, které kvalitu a vzhled vlasů ovlivňují a patří mezi ně především zdravotní stav, imunita, strava a celkové péče, kterou vlasům věnujete. Strava má významný vliv na naše zdraví i imunitní systém a doplňuje tělu vitamíny, bílkoviny, tuky, sacharidy i minerální látky. Pro vlasy je důležité dopravit do těla dostatek bílkovin, ze kterých jsou z velké části vlasy složeny. Jejich nedostatek může představovat jeden z důvodu vypadávání a řídnutí vlasů.
Dbejte, aby váš jídelníček byl pestrý a obsahoval kvalitní maso, vajíčka, fazole či ořechy, který představují skvělý zdroj bílkovin. Jakmile vaše tělo dostane signál, že má proteinů dostatek, pošle je i vlasům, které jsou s přísunem bílkovin tak trochu na druhé koleji. Z dalších prvků jsou pro zdravé vlasy důležité vitamíny skupiny B, A, D a E. Kromě malého množství vitamínů A a D si tělo vitamíny samo vyrobit jednoduše neumí, proto je důležité nezapomínat na jejich doplnění stravou či kvalitními doplňky stravy. Všechny živiny, vitamíny a minerální prvky dostávají prostor vyživovat vlasy od kořínků do maximální délky 10 cm. Delší vlasy musí brát živiny již z kosmetiky.
Dopřejte si to nejlepší z kosmetiky
Dalším klíčovým faktorem pro krásné a zdravé vlasy je celková péče.
„Většina žen dochází ke kadeřnici jednou za 5-6 týdnů. Někdo má interval delší, někdo kratší. K důležité péči ale i chybám dochází v domácích podmínkách, kdy si vlasy myjeme, češeme a tepelně či stylingem upravujeme. Vlasům byste měli dopřát kvalitní péči prostřednictvím vhodně zvolených přípravků i vlasového kartáče. Vlasy určitě ocení pravidelnou aplikaci vlasové masky či jiné vyživující kosmetiky,“ vysvětluje Alena Bělohlávková, kadeřnice a majitelka salonu.
Tepelná úprava a použití stylingových produktů se doporučuje omezit na minimum a používat opravdu ty nejkvalitnější pomocníky. Problém může nastat, pokud nakupujete šampon z drogerie s obsahem silikonů, které ve vlasech vytváří obal zabraňující vstupu živin z kosmetiky do vlasu. Studujte složení používaných přípravků a poraďte se s kadeřnicí, která zná strukturu vašich vlasů nejlépe. Šampon volte takový, který vaše vlasy nezatíží a pokožku hlavy jím promasírujte celou kruhovitými pohyby a ideálně dvakrát za sebou. Pokud je vlasová pokožka ucpaná odumřelými buňkami či nečistotami, nemůže dýchat a zpomaluje se růst vlasů. Nezapomínejte nanést do umytých vlasů kondicionér, který otevřený vlas hezky uzavře.
„Vhodně zvolené přípravky vám pomohou s ochranou a výživou zvenčí, kofein prokrví vlasovou pokožku a stimuluje růst vlasů, keratin zacelí vlasové vlákno a panthenol vlasy hydratuje,“ radí Patricie Petříková, band manager vlasové kosmetiky. Vlasový kartáč používáme dnes a denně a jeho nejlepší varianta je s odvzdušněnou podložkou a zaoblenými konci. Vlasy pročesáváme pomalu od konečků směrem k vlasové pokožce a nikoliv naopak.
Důležité maličkosti
Vlasy nám dokazují, že i na maličkostech opravdu záleží. Mezi časté prohřešky, o kterých ani netušíme, patří příliš stažené culíky. Pevně stažené vlasy po delší dobu mohou mít negativní dopad na jejich vypadávání a ztrátu vlasů především po stranách hlavy. Vyvarujte se často staženým ohonům a dopřejte hlavě účesy s vlasy rozpuštěnými. Druhou chybou, které se můžete dopustit, je ulehnutí do postele v mokrými vlasy.
„Čerstvě umyté vlasy mají otevřenou sktrukturu, tudíž jsou náchylné k lámání a při tření hlavy o polštář dochází k poškození vlasového vlákna. Po probuzení vám budou odměnou vlasy oslabené a roztřepené. Tématem samostatným jsou roztřepené konečky. Roztřepených konečků je potřeba se zbavit, aby vlasy mohly růst a nelámaly se a jediný způsob je jejich zastřižení. Četnost a délka zastřihávání by měla vycházet z rychlosti růstu vašich vlasů. Doporučuji nevynechat tento krok alespoň jedenkrát za 2-3 měsíce,“ doporučuje Alena Bělohlávková.
Když zlobí hormony
Vypadávají vám vlasy v nadměrné míře či jsou viditelně zplihlejší a matnější? Na vině může být nemoc, hormonální výkyv či emoční stres. Stav vlasů odráží naše celkové zdraví těla i mysli. Tělo funguje jako jeden velký obdivuhodný mechanismus, a pokud něco není v pořádku, odráží s to na vlasech, pokožce i nehtech. Tyto ukazatele se vyplatí neignorovat. Hormonální výkyvy nejsou však u žen ničím neobvyklým. Trápí nás již v pubertě, poté v těhotenství, po porodu a následně i v menopauze.
Jste-li právě po porodu, nelekejte se, pokud u vás začne masivní vypadávání vlasů. Důvodem je pokles hladiny ženského hormonu estrogenu, který se u žen v období těhotenství nachází ve zvýšeném množství a po porodu se tato hladina přirozeně snižuje. K tomuto úbytku dochází v rozmezí šesti až devíti měsíců po porodu. Na pomoc si však můžete pořídit kosmetické přípravy, vitamíny a doplňky stravy, které vám částečně pomohou stav vašich vlasů zlepšit.
Tip na konec
Dopřejte si před spaním pravidelnou masáž vlasové pokožky, díky které budou vaše vlasy vypadat lépe. Stačí pouhé 2 až 3 minuty bříšky prstů jemnými tahy masírovat hlavu, čímž rozproudíte krevní oběh, otevřete přísun živin k vlasovým folikulům a podpoříte fungování cévního systému. K masáži si můžete pořídit kosmetické pomocníky či klasický kokosový, jojobový nebo olivový olej.
Zdroj: TZ Chocolate Beauty Studio + TZ GR Products