Vlastníte-li nemovitost, ať už je to byt či dům, pojištění domácnosti i nemovitosti se vám rozhodně vyplatí. V případě, že žijete jen v pronájmu, zvažte alespoň pojištění domácnosti, které chrání vaše osobní věci. Vztahuje se na vybavení bytu nebo domu a běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, televize, rádia, knihy, oblečení, sportovní potřeby, ceniny, šperky, klenoty a další věci, které si v pojistných podmínkách určíte. Vytopení souseda, vloupání, zkrat elektronických zařízení, živelní pohromy nebo jiné poškození vašeho domova – to jsou situace, kdy běžně počítáme s náhradou škody od pojišťovny. To ale není všechno.
Pomoc v případě havárie
„Mnozí lidé jsou překvapeni, že pojištění domácnosti dnes dokáže pomoci s rychlým řešením běžných nepříjemných situací. Známe to všichni – když se to nejméně hodí, rozbije se vám kotel nebo vám odejde pračka. Cena za rychlý zásah odborníka se může šplhat i do vyšších tisíců nebo dokonce desetitisíců korun, nemluvě o dostupnosti kvalitních řemeslníků, kterých je dlouhodobý nedostatek a v důsledku toho jsou neúnosně dlouhé i čekací lhůty. Součástí některých pojištění domácnosti jsou i tzv. asistenční služby. Díky nim získáte včasnou pomoc v havarijních situacích, kdy nejste schopni problém vyřešit vlastními silami. Typicky může jít o prasklé trubky, spálené pojistky, poruchu domácích spotřebičů nebo zabouchnutí klíčů,“ vysvětluje expert na pojištění Aleš Rothbarth.
Vše online během pár minut
Ceny pojištění domácnosti a nemovitosti, na rozdíl od cen autopojištění, spíše klesají, a sjednáte-li si novou pojistku, pravděpodobně výrazně ušetříte nebo dostanete lepší pojistku za stejnou cenu.
„Pojištění domácnosti si nyní můžete sjednat online, aniž byste museli někam chodit. Po vyplnění tří základních údajů o vaší domácnosti dostanete přehledně seřazené nabídky pojišťoven. V případě zájmu obdržíte smlouvu a veškerou dokumentaci na e-mail. Smlouvu nemusíte podepisovat ani zasílat zpět. Akceptujete ji tím, že ji zaplatíte. Tento způsob uzavírání smluv se nazývá uzavření smlouvy na dálku a upravuje jej občanský zákoník,“ vysvětluje Rothbarth.