Jarní úklid by se neměl zaměřit jen na interiéry, také vaše terasa vyžaduje řádnou očistu – první jarní sluneční paprsky totiž odhalí všechny nečistoty, které „zimní spánek“ zanechal.
Úklid pěkně od podlahy
Pokud je podlaha terasy zapadaná listím, větvičkami či kamínky, řádně ji zameťte – pomoci vám přitom může zahradní vysavač. Díky zpětnému chodu jej lze proměnit jednoduše na fukar a tím například profouknout i okapy. Poté povrch vydrhněte. K tomu můžete použít vysokotlaký čistič, který ušetří práci. Díky kombinaci tlaku a množství vody odstraní rychle i ulpívající špínu, včetně mechu či lišejníků. Pozor však dejte na spáry či těsnění, abyste je nepoškodili.
Podlahu můžete omýt rovněž roztokem čistícího přípravku a teplé vody. V případě dřevěné podlahy po uschnutí dřevo ošetřete speciálním olejem určeným k těmto účelům. Materiál je totiž citlivý k rozmarům počasí a sníh, déšť i ostré paprsky na něm mohou zanechat stopy. Natírejte po směru žilkování, a pokud se v některých místech olej nevsákne, otřete přebytky suchým hadříkem, zamezíte tím vzniku skvrn. Při natírání dřeva by venkovní teplota neměla být nižší než 10 stupňů a nátěr by následující den neměl zmoknout.
Vzhůru na nábytek
Také nábytek si zaslouží pozornost, obzvlášť pokud nebyl přes zimu chráněný. Péče záleží na materiálu, z něhož je vyroben. Na vyplétaný ratanový nábytek pořiďte speciální přípravek, odstraňující prach a mastnotu, plastový stačí jen otřít hadříkem a teplou vodou s mýdlem. Ten dřevěný jemně očistěte brusným papírem, čímž odstraníte nerovnosti a povrch vyhladíte.
Následně dřevo – podobně jako v případě dřevěné terasy – naolejujte nebo ošetřete lazurou, aby byl chráněný. Nezapomeňte také dotáhnout šroubky. Kovový nábytek lze rovněž zbavit rzi za pomoci brusného papíru, odloupnutý lak přelakujte. Vysokou odolnost mají výrobky z duralu či tahokovu, které jsou v podstatě bezúdržbové.
Pěkně pod střechou
Spoustu práce při údržbě terasy i nábytku vám ušetří kvalitní zastřešení terasy v podobě pergoly, která chrání v zimě před nepříznivými vlivy a v létě vám zase poskytne vítaný stín, případně ochrání před nenadálým deštěm.
„Velice atraktivní jsou bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami, které tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují svým majitelům trávit mnohem více času ve venkovním prostředí,“ říká Erich Stavař, majitel společnosti, která vyrábí stínicí techniku, markýzy a pergoly, včetně bioklimatické pergoly. Ta umožňuje rozdělení střechy na více nezávislých sekcí a díky tomu je možné nastavit lamely v každé části jinak, anebo je sklopit úplně vodorovně a tím zamezit pronikání dešťových kapek (nebo v zimě sněhu) na terasu. Navíc ji lze doplnit i bočním stíněním, a tak v případě potřeby celý prostor uzavřít.
Díky zastřešení nemusíte uklízet polštáře či podsedáky na nábytku a podlahu bez obav zútulníte například kusovým koberečkem…
Tipy pro útulnou terasu
Polštářky – Barevné podsedáky či naducané polštářky přinesou nejen větší komfort, ale zároveň posezení rozzáří!
Úschovný venkovní box – Může sloužit k úschově podsedáků či polštářů, snadno do něj ale vměstnáte i další věci, které je dobré mít po ruce, ale zároveň je nechcete mít na očích – od dětských venkovních hraček přes boty na zahradu až po drobné zahradní nářadí či grilovací náčiní.
Houpací síť – Na nosné trámy pergoly lze přivázat síť, ve které je příjemné si užívat jarní lenošení s knihou v ruce… Populární jsou také závěsná křesílka.
Jako v obýváku – Neváhejte si terasu zútulnit různými doplňky jako je elegantní ubrus, vázy, sošky…
Lapač vos – Otravní bodaví společníci dokážou znepříjemnit stolování. Pořeší to lapač, do něhož stačí nalít trochu šťávy – vosy vlezou dovnitř, ale ven už se nedostanou. Proti obtížnému hmyzu pomáhají také svíčky z citronely.
Osvětlení – Aby bylo večerní posezení ještě příjemnější, lze pergolu doplnit LED páskem, útulně působí ale i lucerna se svíčkou, lampióny či solární lampy.