Klíčení semínek
Pokud patříte mezi začínají nadšence zdravé stravy a ještě nevlastní speciální klíčicí misku, můžete využít i filtr do překapávače. Stačí, když na talířek položíte pár navlhčených filtrů a posypete je semínky. Na filtry pravidelně kapejte vodu a udržujte je vlhké, za pár dní vám semínka vyklíčí. Tento způsob je vhodný pro menší semínka, jako jsou třeba brokolice, rukola či ředkvička. Stejným způsobem si doma můžete vypěstovat i čerstvou řeřichu.
Hydratace pro řezané květiny
Kdo by to neznal – vyrážíte na návštěvu a máte obavy, jestli ta krásná kytice vydrží delší cestu. Řezaným květinám můžete pomoci tak, že konec jednoduše obalíte vlhkým filtrem. Namočte pár filtrů a pak do nich vsaďte kytici. Filtry zajistí dostatek vlhkosti a zároveň vám z kytice nebude kapat voda.
Tip: Stejným způsobem bude fungovat, když do navlhčených filtrů zabalíte třeba konec ledového salátu nebo řapíkatého celeru. Filtr udrží vlhkost, a tak zelenina zůstane v lednici déle čerstvá.
Zamezí odplavování hlíny
Filtry oceníte i při pěstování květin v květináči. Až příště budete přesazovat kytky, na dno nového květníku vložte filtr. Při zalévaní filtr propustí jen vodu, ale zemina zůstane stále na svém místě. Ušetříte si tak odplavování hlíny a špinavé mističky.
Vymazání formy
Papírové utěrky často nechávají za sebou vlákna, pokud jimi chceme třeba vymazat plech. Mnohem praktičtější je pokapat olejem papírový filtr a s ním jemně vymazat plech, formu či pánev.
Čištění brýlí
Filtr nepustí ani chloupek, takže je mnohem vhodnější než papírový kapesník. Kvalitní filtry totiž nejsou z recyklovaného papíru, takže nezanechávají žádná vlákna, proto jsou vhodné i na čištění brýlí. S filtrem můžete vyčistit také zrcadla, obrazovku televize či monitor počítače.
Další info: 25+ Clever Uses for Coffee Filters You’ll Wish You Knew Sooner; 11 Awesome Things You Can Do With A Simple Coffee Filter